Jak oszczędzać na zakupach w Internecie? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 14 października 2014 23:04

Jak oszczędzać na zakupach w Internecie?

Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt lat, aby Internet z niszowej nowinki technologicznej stworzonej w Stanach Zjednoczonych, stał się najpopularniejszym medium na świecie, bez którego trudno wyobrazić sobie życie codzienne. Wynalazek ten, wykorzystywany początkowo na potrzeby wojska, w latach 90 zaczął liczyć się również w handlu.

Pierwszy polski sklep internetowy został utworzony w 1997 roku przez poznańską firmę ToTu oferującą produkty spożywcze, chemię i kosmetyki. Dziś niemal każda większa marka oferuje możliwość zakupu swoich produktów online. Coraz więcej powstaje również firm, które swoją działalość prowadzą wyłącznie w Internecie. Dotyczy to zwłaszcza małych przedsiębiorców, którzy za jego pośrednictwem mogą docierać do klientów w całym kraju, a nawet poza jego granicami.

Sprzedaż w sieci to nie tylko nieskończona oferta setek tysięcy sklepów internetowych – przy tak dużej konkurencji każdy przedsiębiorca pragnie wyróżnić się na tle innych. Niższe ceny, oszczędność czasu, częste promocje, gratisy, wyprzedaże, darmowa wysyłka to jedne z wielu plusów kupowania w sieci, do których przekonuje się coraz więcej osób. Szacuje się nawet, że w niedalekiej przyszłości rynek ten wyprzedzi tradycyjną sprzedaż. To się po prostu opłaca!

Gdzie szukać oszczędności w Internecie? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

1. Kupony rabatowe – bardzo często przy finalizacji zamówienia w sklepie online, znaleźć można puste pole na wpisanie tzw. „kodu rabatowego", który uprawnia do zniżki. Gdzie znaleźć taki kod? Wystarczy wejść na stronę gromadzącą kupony promocyjne (np. Tanio.co) i wyszukać interesujący nas sklep. Bardzo często wpisywanie specjalnego szeregu znaków nie jest konieczne, a rabat naliczy się automatycznie, jak tylko klikniemy interesującą nas promocję.
2. Porównywarki cenowe – bardzo przydatne narzędzie, w którym porównamy ceny konkretnych produktów pomiędzy różnymi sklepami. Popularnymi porównywarkami w Polsce są Ceneo.pl oraz Skąpiec.pl. Ceny produktów nie uwzględniają zazwyczaj aktualnych promocji i kodów rabatowych, więc warto szukać w sieci dodatkowych możliwości oszczędzania.
3. Dni Darmowej Dostawy – ogólnopolska akcja, do której już od kilku lat z chęcią przystępuje coraz więcej sklepów internetowych. To jeden dzień w roku, w którym nie trzeba płacić za wysyłkę produktów. Dzień Darmowej Dostawy organizowany jest wraz z początkiem grudnia, a listę sklepów biorących udział w akcji można znaleźć na w Internecie.
4. Polub Facebooka i newsettlery – znajdziesz tam najświeższe informacje o aktualnych promocjach w danym sklepie internetowym. Działania te opłacają się zwłaszcza w przypadku wyprzedaży asortymentu, gdzie liczy się czas, a liczba sztuk jest ograniczona.
5. Kupuj rzadziej, ale większe ilości – wychodzi znacznie taniej, gdyż za przesyłkę z reguły płaci się tylko raz. To również doskonały moment, by pomysleć o najbliższych. Masz na oku trudno dostępną książkę w księgarni internetowej? Warto wybrać przy okazji prezenty dla rodziny na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia lub urodziny.

Tak jak w sklepach stacjonarnych, zakupy należy robić w zaufanych punktach (czyli takich, które mają już swoją internetową historię, dobre opinie bądź znamy ich markę). Nie należy obawiać się również problemów ze zwrotem zamówionych produktów. Według Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, każdą rzecz zakupioną online można zwrócić bez podania przyczyny w przeciągu 10 dni roboczych. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć taki towar, o ile nie nosi on widocznych śladów użytkowania.

Zakupów w sieci nie należy się bać – dziś już niemal wszyscy kupują online wyposażenie do domu, ubrania, wycieczki, prezenty, a nawet żywność. To bezpieczny sposób, który pozwala oszczędzać czas i pieniądze, bez konieczności wychodzenia z domu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem – udostępniającym kody rabatowe do wielu polskich i zagranicznych sklepów internetowych.

 

Poprawiony: wtorek, 14 października 2014 23:16