Co zrobić, gdy na koniec miesiąca w portfelu zostaje 500 zł? |
Wpisany przez Jan Hlavsa |
piątek, 23 czerwca 2023 20:32 |
Co zrobić, gdy na koniec miesiąca w portfelu zostaje 500 zł?Zbliża się koniec miesiąca i w portfelu zostaje 500 zł. To kwota, za którą można kupić sobie coś nowego lub z myślą o przyszłości odłożyć czy zacząć inwestować. Warto natomiast pamiętać, że roczna inflacja osiągnęła w kwietniu 2023 roku 14,7%, zjadając cztery razy więcej z naszych oszczędności na rachunku bieżącym niż w latach ubiegłych. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą inwestycję o adekwatnym stosunku zysku do ryzyka. Na początek warto zadać sobie pytanie: czy mogę mieć wpływ na pieniądze? Odpowiedź brzmi: oczywiście. Pozwala na to mądre zarządzanie finansami pomagające walczyć z inflacją i wyrabiające dobre nawyki, które będą przynosiły korzyści przez resztę życia, ponieważ dwucyfrowe podwyżki nie będą trwać cały czas.
Jak dobrze zarządzać swoim portfelem?Nawet jednorazowy zysk wzmacnia portfel lub zasila go dodatkowym budżetem, który można przeznaczyć na inwestycje. Warto pamiętać, że nie opłaca się ryzykować inwestując rezerwę finansową przeznaczoną na przyszłe wydatki, wkład do kredytu hipotecznego czy pieniądze na naprawę dachu. Środki, które są potrzebne w najbliższym czasie, warto ulokować w łatwo dostępnych (płynnych) instrumentach o niskim ryzyku. Poniższe wyliczenia pokazują, ile można zyskać odkładając 500 zł i zaczynając przygodę z inwestowaniem.
Gdzie inwestować?Konta oszczędnościowe mają obecnie dobre oprocentowanie i przynajmniej częściowo pokonują inflację. Lokaty terminowe - "długoterminowe konto oszczędnościowe" - mają z góry określony okres trwania (6, 12, 18 miesięcy lub więcej), a to zapewni oprocentowanie i potencjalny zysk na dłuższy czas. Dobrowolne produkty emerytalne III filaru
ObligacjeObligacje są nieco bardziej skomplikowanym instrumentem inwestycyjnym. Mogą być skarbowe lub korporacyjne. Są uważane za konserwatywną formę inwestycji, ale ważne by wiedzieć, kim jest emitent, czyli kto wydaje obligacje, a co najważniejsze, jaki jest ich rating kredytowy. Jest to w zasadzie pożyczka dla skarbu państwa czy firmy, o określonym oprocentowaniu, które z punktu widzenia emitenta jest odsetkami. Odsetki mogą być stałe lub zmienne, na przykład w zależności od inflacji. AkcjeAkcje to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Polega na zakupie udziałów wybranej spółki, które inwestorzy kupują zazwyczaj na giełdzie poprzez pośrednika, czyli maklera. Akcje charakteryzują się większym ryzykiem związanym ze zmiennością cen instrumentu finansowego, ale też wyższymi zyskami niż te, które oferują np. obligacje czy różne formy oszczędzania. Gdy akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie, ich zaletą jest wysoka płynność - praktycznie w każdej chwili można je sprzedać po cenie rynkowej. Fundusze inwestycyjneFundusz inwestycyjny to sposób pomnażania pieniędzy, gdzie pojedyncza osoba inwestuje wspólnie z innymi inwestorami i posiada udział w całym pakiecie danego funduszu, który zawiera "wszystkiego po trochu". Udział konkretnego inwestora zależy od wielkości jego wkładu i ceny jednostki. Fundusz inwestycyjny jest zarządzany przez aktywnego managera, co daje teoretyczną możliwość przebicia średniej rynkowej pod względem rentowności. Prowadzenie funduszu jest jednak kosztowne ze względu na aktywne zarządzanie i dla inwestora wiąże się z wysokimi opłatami. Co więcej, praktyka pokazuje, że większość funduszy nie jest w stanie pokonać rynkowej stopy zwrotu. ETFETF-y, czyli Exchange Traded Funds, to coraz popularniejszy instrument inwestycyjny. Są to "pasywne" fundusze, których zaletą jest dobra dostępność, niskie opłaty i wysoka dywersyfikacja, ponieważ każdy ETF obejmuje dziesiątki, setki lub tysiące różnych aktywów, takich jak akcje, obligacje itp. Wyniki funduszu ETF są zależne od wyników konkretnego rynku, ponieważ skład funduszu jest określony przez indeks bazowy, a aktywa są do niego włączane według jasno określonych zasad. Jest to więc inwestycja bardzo przejrzysta, odporna na emocje i błędy managera zarządzającego funduszem. Mądre inwestowanieJak wielu innych Polaków decydujesz się zainwestować swoje pieniądze w akcje i obligacje? Pamiętaj, że struktura portfela inwestycyjnego powinna być dostosowana do Twojego profilu inwestora odpowiadającego indywidualnym preferencjom.
***** *** ***** *** ***** *** /źródło - / |
Poprawiony: piątek, 23 czerwca 2023 21:08 |